top of page

Synopse

  

Co jsou lidé ochotni obětovat své vášni? Běžní smrtelníci obětují svým zálibám čas, peníze, energii. Kdo jsou však ti, kteří dávají všanc svůj život?​

Sleduji dobrodruha, jednoho z nejlepších motocyklových závodníků současnosti, Kamila Holána. Ten se umisťuje na předních příčkách těch nejtěžších závodů a prohání se 300km rychlostí po okruhu nejnebezpečnějšího roadracingového závodu světa TT Isle of Man. Co žene obecně člověka do takového rizika?

Kamil popisuje euforické zbystření mozku a těla, které se ocitá v naprosto extrémních podmínkách. Reakční doba je minimální. Jediná chyba ze strany jezdce, nebo defekt na závodním stroji může mít fatální následky. V motorkářském slangu je moment, kdy jezdec dosáhne svého limitu i limitu stroje a dostane se tak na tenkou hranici mezi životem a smrtí, označován jako „plná šest“. Navzdory nebezpečí, které závodníkům hrozí každou vteřinou, je zde jakási vyšší síla, která je nutí znovu a znovu usedat do závodního sedla. Co k tomu řekne Kamil a co si o tom myslí odborníci, rodina, tým, diváci? Dokument je budován z observačně natočených situací, částečně doplněn o archivní materiály a komentář aktérů. Vizuálně mě uchvacuje nádherná krajina a trať závodů Tourist Trophy na ostrově Man a legendární Pikes Peak poblíž Colorado Springs.

Kamilův příběh přibližuje také počátky jeho vášně k motocyklům a jeho cestu k závodění až k úspěchům na legendárních okruzích. Co všechno musel a stále musí pro svůj sen obětovat? Jak se na závody připravuje? V dokumentu se zabývám i obecnějšími tématy - jaký je vztah mezi člověkem a strojem? Jak náročné je shánění prostředků na tuto finančně náročnou aktivitu? Jaká musí být fyzická kondice závodníka? Jak se vyrovnává se zodpovědností vůči své rodině a jak se na jeho nebezpečný životní styl dívají jeho tři dcery?

K tématu, kam až je člověk ochoten zajít v honbě za adrenalinovou euforií, mne vedla ztráta blízkého přítele z motocyklového prostředí. Při mém vyprávění se často setkávám s tím, že o úspěších našich závodníků na největším závodě na světě – Tourist Trophy nikdo neví, stejně jako o závodě samotném. Nejen to mne utvrzuje o originalitě celého konceptu, nehledě na skutečnost, že podobný dokument z tohoto prostředí v Čechách nikdy nevznikl.

Adam Sejk

bottom of page